Nežiadúci efekt po opaľovaní – biele škvrny, alebo ako im predchádzať

Nežiadúci efekt po opaľovaní – biele škvrny, alebo ako im predchádzať

Biele škvrny po opaľovaní si väčšinou prinášame ako nechcený suvenír z dovolenky alebo jednoducho z akéhokoľvek dlhšieho pobytu na slnku. Keďže nemiznú len tak, z večera do rána, asi každého, kto s nimi bojoval, zaujíma, ako a prečo vlastne vznikajú. Je možné ich nejakým spôsobom odstrániť? Dozviete sa v nasledujúcom článku!

Nežiadúci efekt po opaľovaní – biele škvrny, alebo ako im predchádzať
(zdroj: unsplash.com)

Môže za to imunita

Slnko a leto so sebou prinášajú aj množstvo nástrah. Jednou z nich sú nepekné biele fľaky na koži, ktorých sa nie a nie zbaviť. Najhoršie je, že čím je opálenie výraznejšie, tým výraznejšie sú aj tieto škvrny. Bielym škvrnám na koži sa odborne hovorí depigmentácia. Za tento jav môže zmena pigmentu alebo prekrvenia. Ak vás však postihli po opaľovaní títo bieli návštevníci, ešte to nemusí znamenať, že strácate pigment. Za vznikom bielych škvŕn na koži, najmä teda v letných mesiacoch, môže stáť oslabená imunita, prirodzene mastná pokožka, intenzívne opaľovanie aj nadmerné potenie. Bývajú však aj dôsledkom očkovania, prípadne zranenia, vtedy sa ale pridružujú k bielym škvrnám na koži aj iné príznaky. Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, rukách, pod vlasmi a na chrbte. V niektorých prípadoch po opaľovaní svrbia. Biele škvrny si môžete priniesť tak z dovolenky pri mori, z intenzívneho opaľovania na záhrade, ako aj zo solária. Často však ich vznik úzko súvisí aj s ochorením štítnej žľazy, kedy pod vplyvom autoimunitnej poruchy organizmu zlyhávajú pigmentové bunky.

V tom horšom prípade

Za bielymi škvrnami na koži môžu stáť aj kvasinky. Ak sa vám biele škvrny zjavili predovšetkým na krku, môže ísť o plesňové ochorenie kože a ich odstránenie si vyžaduje nasadenie špeciálnych liekov. Plesne na koži sa doslova vyžívajú v tom, keď sa mikroorganizmy na povrchu teplej pokožky stretnú s odumretými kožnými bunkami. Čo s tým? V každom prípade navštívte kožného lekára, ktorý vás nasmeruje na tú správnu cestu, ako sa bielych škvŕn na koži zbaviť. Na základe zistenia, čo tieto škvrny spôsobilo, vám nasadí lieky alebo špeciálne šampóny, krémy či iný druh terapie, napríklad laser. Biele škvrny môžu byť aj príznakom choroby s názvom vitiligo. Ide o poruchu pigmentácie, ktorá je charakteristická stratou melanocytov, ktoré produkujú kožný pigment melanín. Ten dáva pokožke farbu. Toto ochorenie je radené prevažne medzi autoimunitné ochorenia, čo sú ochorenia, ktoré vznikajú z dôvodu poruchy činnosti imunitného systému neznámej príčiny. Ide o nevyliečiteľné ochorenie, proti ktorému sa však dá do istej miery bojovať špeciálnymi kozmetickými prípravkami aj rôznymi kúrami, terapiami a procedúrami.

Dobré je navštíviť lekára

Ak sa chcete bielym škvrnám na koži vyhnúť, posilnite v letnom období príjem probiotík, napríklad v podobe kvalitných jogurtov. Pozor – odporúčame ich aplikovať skôr na kožu, než vnútorne. Po zaschnutí ale nezabudnite jogurt z kože zmyť (malo by ísť o biely jogurt s probiotickou kultúrou). Veľkým pomocníkom, prakticky na akékoľvek ťažkosti súvisiace s kožou, je čajovníkový olej. Po jeho zmiešaní s olivovým olejom ho aplikujte na postihnuté miesta. A na záver to najdôležitejšie: nezabúdajte pokožku chrániť opaľovacími prípravkami s vysokým SPF faktorom. Odporúča sa tiež užívať betakarotén. Pri náhlom objavení sa bielych škvŕn je však prvoradé aj obrátiť sa na lekára, pretože príčina ich vzniku na koži je u každého individuálna.