Vitamín C nie je iba na imunitu - viete, ktorá časť nášho tela ho potrebuje najviac?

Vitamín C nie je iba na imunitu – viete, ktorá časť nášho tela ho potrebuje najviac?

Medzi najznámejšie a najviac spomínané vitamíny patrí určite vitamín C. Je to tak možno preto, že je najviac overený a prospieva našej imunite, ktorá má vplyv prakticky na všetko. Vedeli ste však, že vitamín C veľmi pozitívne vplýva aj na našu pokožku?

Vitamín C nie je iba na imunitu - viete, ktorá časť nášho tela ho potrebuje najviac?
(zdroj: unsplash.com)

Slnko vitamín C uberá

Vitamín C je v podstate prirodzenou súčasťou našej kože, kde sa nachádza až v dvoch jej vrstvách. Platia však podobné pravidlá, ako pri iných pre telo dôležitých látkach: čím sme mladší, tým ich máme viac. Starnutím sa aj vitamín C prirodzene vyčerpáva. Môžu za to negatívne faktory každodenného života, akým je napríklad UV žiarenie alebo znečistenie ovzdušia. Našťastie vitamín C si môžete do pokožky aj doplniť. Existuje dokonca niekoľko spôsobov – prvým sú pleťové séra a krémy. Ich výhodou je, že ich nájdete v takmer každom obchode s kozmetikou – alebo jednoducho použite naše najlepšie aj exkluzívne zľavové kupóny a nakúpte online.

Ovocie a zelenina sú naozaj zdravé – aj pre pokožku

Nevýhodou krémov a sér je to, že nedokážu preniknúť aj do hlbších vrstiev pokožky a práve tam je vitamín C najpotrebnejší. Aký je teda iný spôsob dodávania vitamínu do tela? Samozrejme, orálny. Môže to byť v podobe výživových doplnkov, ale aj stravy. Šípite dobre, že najviac vitamínu C je v ovocí a zelenine. Konkrétne by ste mali čo najviac konzumovať čierne ríbezle, pomaranče, mandarínky, grapefruity, guavu a kiwi. Zeleninou bohatou na vitamín C je zasa paprika, brokolica, petržlen a kel. Na čokoľvek, čo potrebujete doplniť do svojej potravinovej skrinky alebo chladničky, môžete využiť aj Wolt promo kód, vďaka ktorému ušetríte.

Aby vaša pleť nebola ochabnutá a predčasne zostarnutá

Ak ste niekedy počuli o kyseline askorbovej, tak ide vlastne o vitamín C. Dennou odporúčanou dávkou je u dospelých približne 75-90 miligramov. Jeho nedostatkom môžu trpieť najmä fajčiari, tehotné ženy a starší ľudia. Pri predávkovaní sa však zasa môže dostaviť hnačka, vracanie a nevoľnosť. Vitamín C dokonca pomáha aj oprave našej pokožky, podporuje totiž tvorbu kolagénu a elastínu, ktoré sú zodpovedné za pružnosť pokožky a jej mladistvý vzhľad. Kolagén napríklad pomáha predchádzať vzniku jemných línií a zabraňuje prehlbovaniu vrások a predčasnému starnutiu. Vitamín C prispieva aj k redukcii tmavých škvŕn na pokožke a tým aj k zmierneniu hyperpigmentácie, takže pomôže vyriešiť aj tento problém. Počas prechladnutia alebo inej choroby je spotreba vitamínu C vyššia, preto je dobré dopĺňať ho aj v podobe výživových doplnkov – alebo jednoducho ochoreniu predchádzať a pomáhať imunite chrániť naše zdravie. Či už ide pravidelný pohyb, zdravé stravovanie alebo to, že sa jednoducho teplejšie oblečiete. Aj kvalitné topánky, v ktorých vám nebude zima a budú napomáhať zdraviu vašich nôh, spravia svoje. Kúpte si ich napríklad s využitím FootShop zľavového kódu.