Potrebujete zmenu? Možno ju potrebuje aj vaše bývanie!

Potrebujete zmenu? Možno ju potrebuje aj vaše bývanie!

Prekáža vám, že ste už dlho doma ničím nepohli a na druhej strane sa vám nechce púšťať do rekonštrukcie alebo prestavby, ktorá bude stáť veľa peňazí a energie? Máme pre vás tipy na rýchlu premenu interiéru, ktorú stihnete aj za víkend. Niekedy totiž stačia aj veci, ktoré už doma máte!

Potrebujete zmenu? Možno ju potrebuje aj vaše bývanie!
(zdroj: unsplash.com)

Zväčšite priestor a zbavte sa priveľkého nábytku

Premiestňovanie nábytku? Nikomu sa doňho nechce, ale je jednou z najjednoduchších vecí, ktoré môžete za deň urobiť. Zmeniť rozloženie nábytku v miestnosti dokáže veľa. Nájdite hlavné ohnisko v priestore a usporiadajte nábytok okolo neho. Týmto spôsobom sa priestor rýchlo zmení iba niekoľkými jednoduchými úpravami. Počas teplejších mesiacov podporte spojenie nábytku s vonkajším prostredím zmenou jeho rozloženia, aby ste maximalizovali výhľad vonku. V malých bytoch nám častokrát chýba viac priestoru. Docieliť sa to dá aj bez búrania priečok – začnite tým, že z miestnosti jednoducho odstránite všetko, čo vám príde pod ruku: nábytok, doplnky, obrazy, fotografie, knihy,… Potom pomaly začnite znovu pridávať predmety do priestoru, ale nie všetko. Keď začnete zapĺňať svoju izbu, všimnete si predmety, ktoré zaberajú príliš veľa miesta, ako napríklad veľká pohovka či kreslo a zvážte výmenu objemného nábytku za niečo, čo sa lepšie hodí do miestnosti. Ak máte vo svojom bývaní izby, prípadne zákutia, ktoré momentálne neslúžia na to, na čo boli používané, zvážte ich opätovné využitie. Často tak vznikne práve domáca kancelária.

Choďte s dobou a upcyklujte

Poznáte to – máte vymaľovať a nikomu sa do toho nechce. Maľovanie celého interiéru môže byť skutočne zdĺhavé a nákladné, ale to nie je dôvod, prečo sa mu vyhýbať úplne. Ak máte len pár dní na zmenu, zvážte menšie nátery. Vymaľujte si dvere, dominantnú stenu alebo malú miestnosť, ako je predsieň či toaleta. Použite farbu aj na aktualizáciu dlaždíc a obkladov v kuchyni i kúpeľni. Hľadajte spôsoby, ako môžete pomocou farby zvýrazniť alebo osviežiť konkrétnu oblasť. Napríklad tmavá farba za súpravou otvorených políc pomôže vyniknúť príslušenstvu v nich. Upcyklovanie je moderné a upcyklácia jedného kusu nábytku alebo doplnku v miestnosti môže priniesť nový pohľad do interiéru. Či už ide o stoličku, lampu alebo dokonca textílie, malé zmeny môžu urobiť veľký rozdiel. Opätovné použitie starých predmetov na nové využitie alebo prefarbenie starého nábytku je aj z časového hľadiska veľmi efektívne.

Pridajte domov trochu umenia

Aj obmieňanie textílií môže byť cestou k jednoduchej a pritom výraznej zmene. Pridanie niekoľkých nových vankúšov na pohovku, útulný prehoz či deku na kreslo alebo luxusný koberec dodá každej miestnosti úplne nový vzhľad. Riaďte sa aktuálnou sezónou a doprajte si ich v odtieňoch a prevedení toho, čo je práve trendy. Oživte spálňu novými obliečkami alebo zvoľte do obývačky vzdušnejšie záclony. Ľan, bavlna a prírodné vlákna sú na leto ako stvorené. Niekedy všetko, čo miestnosť potrebuje, je nový ústredný bod na upútanie. Ak chcete ušetriť, poobzerajte sa po bazároch a burzách starožitností, kde nájdete zaujímavé a originálne umelecké diela. Vyskúšajte jeden veľký kus, alebo si kúpte niekoľko menších obrázkov a zaveste ich všetky dohromady, aby vytvorili žiadaný efekt. Rovnako veľké zrkadlo alebo váza či misa môžu urobiť parádu.