Používate správny krém na tvár? Možno nie!

Používate správny krém na tvár? Možno nie!

Hydratáciu tváre častokrát zanedbávame omnoho viac, než napríklad umývanie zubov alebo bežnú dennú hygienu. V obchode si vezmeme prvý krém, na ktorom je napísané „hydratačný“ a je hotovo. A to je chyba!

Používate správny krém na tvár? Možno nie!
(zdroj: unsplash.com)

Príliš mastná

Nie každý krém je vhodný pre akýkoľvek typ pleti. Na trhu totiž existujú rôzne konzistencie krémov, zloženia a spôsoby aplikácie a je práve na nás, aby sme si dali záležať na výbere toho správneho. Práve krém na tvár a jeho nesprávny výber dokážu narobiť s našou pokožkou poriadne nepríjemnosti. Krém na tvár by totiž mal vašu pokožku udržiavať hydratovanú aj bez toho, aby vyzerala ako mastná panvica. Ak sa však aj napriek používaniu drahého krému vaša tvár leskne celý deň a musíte siahať po zmatňujúcich papierikoch, možno je chyba v zložení tohto krému. Mali by ste zabudnúť na krémy vyrábané z olejových zložiek a namiesto toho vyhľadávať zloženia, ktoré obsahujú glycerín, dimetikón a podobne.

Notoricky známa kyselina hyalurónová

Ani príliš hutné a mastné krémy nie sú vždy tou najlepšou voľbou. Krémy, ktoré vám spôsobujú mastnejšiu pleť, majú tiež sklon spôsobovať vznik akné a, samozrejme, prispievajú k upchávaniu pórov. Okrem vyhľadávania produktov bez obsahu oleja obsahujúcich glycerín a dimetikón by ste sa mali zamerať aj na krémy s kyselinou salicylovou či retinolom. Problém môže nastať aj v opačnom prípade – ak používate hydratačný krém, no stále máte na tvári suché miesta či šupinky. Najmä počas chladnejších dní potrebuje naša pokožka intenzívnejšiu starostlivosť. Vyberajte si také krémy, ktoré obsahujú ceramidy, prirodzene sa vyskytujúce lipidy. Okrem toho nám pomôže aj kyselina hyalurónová, ktoré je prirodzenou súčasťou našej pokožky a dokáže prilákať a zadržať vodu až do 1000-násobku svojej hmotnosti v jednej molekule. Práve táto kyselina je považovaná za najlepšiu hydratačnú zložku pre našu pleť.

Pozor na alergické reakcie

Môže sa to zdať samozrejmé, ale ak váš hydratačný krém spôsobuje vašej pokožke svrbenie a začervenanie, okamžite ho prestaňte používať. Medzi takéto látky patria napríklad minerálne oleje, vonné látky, parfumácia či dokonca aj olej z čajovníka. Namiesto nich teda vyhľadajte hydratačné látky, ktoré sú bez vôní a sú aj hypoalergénne. Vhodné zložky sú harmanček alebo aloe vera, pretože majú blahodarný vplyv na podráždenú pokožku. Pri voľbe nového produktu si, samozrejme, nezabudnite urobiť test znášanlivosti. Naneste si krém na malú časť tváre, aby ste sa uistili, že bude pre vás naozaj vhodný. Na tvári mávame občas aj pigmentové škvrny. Primárne za ne môže slnko a v okamihu, ako si na svojej tvári všimnete podobné „fliačiky“, mali by ste zlepšiť svoju rutinu v starostlivosti o pokožku. Existuje množstvo produktov, ktoré majú v sebe zakomponovaný aj vysoký ochranný faktor a látky pomáhajúce pleť rozjasniť a zjednotiť. Vyhľadávajte produkty obsahujúce retinol, vitamín C, kyselinu glykolovú, Q10, peptidy, zelený čaj, kofeín,… – jednoducho všetko, čo pomáha zmierniť intenzitu slnečných škvŕn a nežiadúce zafarbenie pokožky tváre. Ideálne je aj používanie krémov s ochranným SPF faktorom.